YANILSAMA HALİ – ARTAM GLOBAL ART​

Ayşe Gül Suter, algı oyunlarıyla gerçekliği sorgulayan çalışmalar üretiyor. “Gerçekliği nasıl deforme

ederim?” sorusu üzerinde dijital çalışmalar ürettiniz ve izleyici kendi imgesinin deformasyonuyla karşı karşıya bıraktınız. Aldığınız tepkiler nasıldı?

Gerçeklik sandığımız imgelerin gerçek olamama ihtimalini aktarma fikrinin gerçekleştirirken, en kolay iletişim aracının izleyicinin kendi imgesi olabileceğini düşündüm. Telefonumuzdaki Photobooth uygulamaları çıkmadan önce kullandığım bilgisayar programlarıyla, izleyicini görüntüsünü renkli, çoğul ve hareketli yapıyordum. İzleyicilerin işler ile etkileşimi, işlerimin en heyecanlandıran taraflarıydı.Bunları belgeleyip edip, bir sonraki islerimi kurgularken üzerine çalıştığım alan oldu. Bu sebeple, izleyicinin alandaki yeri, eserle etkileşime girmesi veya girmemesini araştırmak, sonraki işlerime entegre ettiğim unsurlar. Benim tecrübelendiğim tepkiler: Etkileşimi tetikleyen bir düğme, cihaz veya ekran olursa izleyici çekimser kalabiliyor. Ama dokunmatik çağa doğmuş çocuklar tam tersi işler ile dokunarak etkileşime geçebiliyorlar. Benim eserlerim üzerinden konuşursak, gizlenmiş kamera, ses, mesafe sensoru, yani enteraksiyonu “gizlice” tetikleyen donanımları daha etkili buluyorum.

Kamusal alanda bir çalışmanız, projeniz var mı? Üretmeyi düşünüyor musunuz? Üretecek olsaydınız nerede bunu gerçekleştirmek isterdiniz?

Henüz kamusal alanda bir çalışma gerçekleştirmedim, ama konuyla ilgili proje eskizlerim mevcut. Şehir tuvaletleri için kurguladığım etkileşimli fikirlerim var. Veya insanların cep telefonlarını kullanarak şehir ekranlarıyla iletişime geçebilecekleri yerleştirmeler. Umarım bir gün gerçekleşecekler. Doğada zaman geçirmeyi çok seviyorum, doğal ortama minimum müdahale ile işler yerleştirmek istiyorum. Bir şelalenin hızlı, orta ve sakin şiddette su akışlarını kullanarak veya dağların, kayalıkların doğal yüzeylerini ışık ve hareket ile birleştirecek işler hep hayalimde.

Son çalışmalarınızdan “Aurora” isimli hareketli ışık enstalasyonunuzda farklı boyutların ihtimali üzerinde duruyorsunuz. Nedir bu çalışmanın hikayesi?

Aurora (kuzey ışıkları) her zaman dikkatimi çeken fiziksel bir olgu olmuştur. Kürasyonunu Ebru Yetiskin`in yarattığı “Dalgalar” sergisine çalışırken, oluşum süreçlerinin bu sergi konsepti ile çok uyuştuğunu farkettik ve konuyu daha derinden araştırmaya ve sergi ortamında nasıl deneyimlenebileceğimiz üzerine çalıştık. Yerçekimini aşabildiğimiz zaman farklı boyutların ihtimalini konu alan çalışmada, Aurora’lara gönderme yaparak dünyanın manyetik alanına (manyetik dalgasına) dikkat çekmeye çalıştım. Kuzey ışıklarının, olağanüstü renk ve yapıları sebebiyle başka bir evrenin varlığını haber verircesine mistik halleri ve başka dünyalarla ilgili farklı bir olasılık, beni bu konu üzerinde deneyimlemeye yöneltti. Dünyanın manyetik dalgası benim için neden önemli? Çünkü başka boyutlara açılan bir ipucu taşıyabilir. Geçen mart ayında Big Bang’den süre gelen bir manyetik dalga bulgusuna rastlamış kozmologlar. Zaman zaman başka boyutların varlığını araştırır, merakını duyarım. Bu muğlak bilgi şu an insanlığın keşfedemediği bir nokta. Bu alana gönderme yapan bir iş, benim için mistik ve heyecanlı bir konu. Zaten işlerimde ışık ve hareket en temel unsurlardır. Kuzey ışıklarının gökyüzünde “perdeye asılmış” görüntüsünü taklit ederek, çok sık sardığım hareketli misina konstrüksiyonunun üzerine renkli ışıklar yansıttım. Bu olguyu sergi ortamına taşımak benim için farklı bir deneyimleme süreci oldu. Umarım düşlediğim etkiyi izleyici ile paylaşabilmişimdir.

“Cloud” isimli serinizde etkileşimi teknoloji olmadan deneyimletiyorsunuz. Bu sürece nasıl geldiniz, eser nasıl ortaya çıktı?

Vehicle Networking Structures Is Difficult

The utilization of LED (light emitting diodes) is at its all-time peak in every possible sphere you may consider. This was also modified in the early 1970s to use HPS lamps as well was mercury vapor. However, if your lighting LED parking lot lights fixtures are old, damaged, or completely enclosed, a full fixture replacement may be the only option. And now, let us dive into the best parking lot lights and the choosing tips, also, the ways to avoid dazzle light.

LED lights operate differently than your typical HID lamp because of the way they generate light and the way they distribute light. Discover what makes LED high Street light bay lights eco-friendly illuminants. Parking lot lighting poles normally have 1 or 2 fixtures and those installed in busy areas can have up to 4 fixtures.

Taking precautionary steps to repair parking lot lights at the first sign of damage will prevent severe damage from occurring and reduce costs in the long LED shoebox light run. Employees and customers would dread walking through the lot to their cars, and pretty soon they’d start staying far away from your business.

Recouping your initial investment is a crucial component of any financial decision you make, whether it’s switching your lighting to LED technology or adding a product line. If your project requires a traditional housing, we have the wall pack fixtures for you.

Maintenance of lighting systems to minimize energy wastage. Many manufactures are turning to LED headlights as an energy-efficient alternative to traditional led parking lot pole lights headlamps. Commercial LED lighting can also focus light on a specific area. LED tube lights in a variety of sizes and kelvin color temperatures.